Call Center Цілодобовий: +38 (0629) 48 48 00, +38 (067) 400 10 20

Новина/Повідомлення

Комуналка по-швейцарськи: шалена якість за шалені гроші

  • 26.07.2019

Тут не чекають зниження тарифів від мера чи депутатів, бо чітко знають, скільки платять, за що і чому.

Комунальні служби працюють так само, як механізм швейцарського годинника — точно та чітко. Але коштує це чимало. І тут звикли економити на комунальних, але не лише через їхню вартість, а й тому, що усвідомлюють справжню ціну природних ресурсів.

Опалення восени надають чітко за графіком. Електроенергію не відключають. Сміття вивозять безперебійно. Підлогу в під’їзді, ліфт, спільні вікна та двері щодня миє адміністраторка під’їзду. Територія навколо будинку завжди в ідеальному стані.

КОМУНАЛЬНА КОМПАНІЯ

SIG (компанія, що надає комунальні послуги) відповідає за все: постачання води, газу, електроенергії, опалення, водовідведення, збирання і переробку відходів та надає послуги у сфері телекомунікацій. 
Якщо ви не отримали якусь із послуг на належному рівні (а таке уявити майже нереально), у вас є єдиний номер клієнтської підтримки SIG, який знайти дуже легко. Ви дзвоните, залишаєте своє звернення і на нього відреагують належним чином.

Люди роблять свою роботу ідеально, але й оцінюють себе відповідно. Тарифи на всі комунальні послуги у Швейцарії чималі.

Якщо ви за щось переплатили, можна не переживати — у кінці року буде зроблено перерахунок, і гроші вам повернуть. Якщо ж перевикористали — попросять сплатити різницю. При цьому, чим більше ви перевищили витрати якогось ресурсу, тим вищим буде тариф, який застосовують до цього понаднормового обсягу.

Наприклад, вартість квартири десь у віддаленому від центра районі, дуже схожої на стандартну двокімнатну "хрущівку" в Києві з мікрокухнею і таким самим санвузлом, коштуватиме від 2 тис. доларів на місяць. Комунальні такої квартири обходитимуться орієнтовно від 200 доларів на місяць. Тобто 2200 доларів або ж понад 59 000 тис. грн за оренду та комунальні у Женеві — це мінімум.

Оскільки вартість послуг немаленька, то зайвим буде говорити, що жителі намагаються економити. Наприклад, всі батареї у помешканнях мають регулятори, які дуже рідко вмикають на максимальну потужність. А ввечері тут не часто побачиш вікна, у яких яскраво горить світло — всі використовують економні лампи й обирають ті, що споживають якомога менше електроенергії. В магазинах побутової техніки перший критерій, про який говорять консультанти — це клас енергоефективності пристрою.

ГАЗ: БЛАКИТНИЙ, "ЗЕЛЕНИЙ" ТА БІОГАЗ

Ціна на газ для домогосподарств у Женеві різна. Існує 4 види тарифів:

- "звичайний" — орієнтовно 8 дол.за кВт·год (природний газ, тариф не включає нейтралізацію викидів СО2);
- три види екологічного тарифу (з "нейтралізацією" викидів вуглекислого газу і підтримкою екологічних проектів);
- "блакитний" — близько 8,5 центів за кВт·год (природний газ, тариф включає нейтралізацію викидів СО2);
- "зелений" — майже 9,5 центів за кВт·год (2%біогазу з відсортованих біовідходів + 98% природний газ + нейтралізація викидів СО2);
- біогаз — 13 центів за кВт·год (10% біогаз, 90% природний газ + тариф включає нейтралізацію викидів СО2).

Наприклад, для індивідуального будинку в 130 квадратних метрів, включно з податками, вони будуть такі: 163 долари на місяць за найдешевшим тарифом і 183 дол. за найдорожчим (4,5 і 5,1 тис. грн відповідно).

Багатоквартирні будинки в місті мають централізоване опалення, але дуже часто відчутно, як котельні заради економії вмикають тепло не на повну потужність. І люди, в принципі, не проти цього, адже у квартирі можна одягатися тепліше, а на опаленні спільних територій — економити.

ВОДА: КУПУЙТЕ ПАКЕТОМ

Вартість кубометру води (розділення на гарячу і холодну у рахунках немає) складається з декількох компонентів і вираховується за рік як сума:

- вартості пакету потрібних вам кубометрів води на рік (наприклад, мінімальний пакет від 0 до 100 куб.м на рік коштує 275 дол. або 7700 грн, якщо ви використаєте менше, різницю вам не повернуть);
- вартості кубометрів використаних за межами вашого пакету (наприклад за 101 й і кожний наступний кубометр ви заплатите 2,32 дол. або майже 65 грн);
- податку на водовідведення (260 доларів або майже 7300 грн щорічно за мінімальний пакет і 2,28 дол. або майже 64 грн за кожний кубометр понаднормово);
- податку на використання вторинної мережі стічних вод (при мінімальному пакеті це 44 дол./1200 грн на рік і 40 центів/11,2 грн за кожен понаднормовий кубометр);
федерального податку на стічні води (майже 3 грн за кубометр).

Таким чином, наприклад, за 124 кубометри використаної води споживач сплатить 712,5 дол. або майже 20 тисяч гривень за рік.

СМІТТЯ: СОРТУВАННЯ — ОБОВ’ЯЗОК

Неважливо, власник ви житла чи орендар, ви маєте сортувати сміття: побутові відходи окремо від органічних, папір з картоном окремо — їх вивозять раз на тиждень чітко в один і той самий час. Біле і кольорове скло, алюміній, пластик, батарейки та капсули після кавомашини також сортують у спеціальні муніципальні контейнери поблизу будинку, які вичищають регулярно за графіком у чітко визначені дні тижня.

Щорічно департамент навколишнього середовища надсилає кожному жителю міста настінний перекидний календар, в якому є вся інформація про збирання і переробку сміття в місті: контактні дані фірм, які авторизовані для здійснення цієї діяльності, години й дні вивозу сміття по районах і вулицях, адреси точок збору відсортованого сміття, правила сортування. А ще все це прикрашено малюнками дітей. Тобто, окрім того, що місто зобов’язує сортувати відходи, воно робить цей процес максимально зручним і доступним для своїх жителів.

За безперебійне електро- газо- і водопостачання, а також чисті вулиці та теплі під’їзди люди тут платять чимало, але й у відповідь отримують від міських менеджерів послуги належної якості. Тут не чекають зниження тарифів від мера чи депутатів парламенту, натомість чітко знають скільки й за що платять, аналізують зв’язок власних дій і власних витрат і… коригують власну поведінку: обирають найменш енергомісткі електроприлади, встановлюють двозонні лічильники, встановлюють економну сантехніку і зайвий раз не вмикають воду.

  • Україна, м.Маріуполь,
    вулиця Грецька, 33
  • +38 (0629) 48 48 00
    +38 (067) 400 10 20
  • office@mdl-mariupol.com.ua
    Написати нам