Call Center Цілодобовий: +38 (0629) 48 48 00, +38 (067) 400 10 20

Новина/Повідомлення

Субсидія або пільга: як економити більше коштів?

  • 12.07.2019

Держава надає українським сім'ям право вибирати, чим користуватися — субсидією або пільгою — в період опалювального сезону. Про це сказано на урядовому порталі, де зібрана вся інформація про комунальні тарифи, субсидії та інші питання.

«Якщо сім'я має право на субсидію, але її розмір невеликий, і доцільніше платити за комунальні послуги з урахуванням пільги, то необхідно подати заяву в органи соцзахисту про припинення надання субсидії», - йдеться у повідомленні на офіційному сайті.

Розібрались, в чому ж різниця між субсидією і пільгою і що вигідніше використовувати різним категоріям громадян.

Пільга і субсидія: в чому різниця?

Субсидія — це певна сума, яку виплачує держава для підтримки малозабезпечених сімей або нерентабельних, але соціально значущих підприємств. Найчастіше під субсидією розуміють тимчасову фінансову допомогу на період зниження доходів суб'єкта.

Пільга — фіксована знижка на оплату житлово-комунальних послуг, доступна людям особливого статусу. На відміну від субсидій, пільга — постійна форма державної підтримки.

При наявності субсидії у квитанціях на оплату житлово-комунальних послуг вказується вся сума, але її частину виплачує держава. У разі отримання пільг у квитанції вказується сума вже з урахуванням фіксованої знижки.

Хто має право на субсидію

Відповідно до постанови Кабміну №329 від 27 квітня 2018 року, подати заяву на субсидію може кожен громадянин України, який потребує соціальної допомоги. Кому і в якому розмірі призначати субсидію, вирішує відділ в органах соціального забезпечення. Споживач може самостійно визначити, чи має він право на отримання субсидії, скориставшись формулою.

Спочатку потрібно розрахувати середній дохід на людину в сім'ї. Для цього сукупний місячний дохід, враховуючи всі зарплати, пенсії та соцвиплати, необхідно поділити на кількість всіх, хто проживає у квартирі. Отриману суму розділити на 1777 (прожитковий мінімум), потім розділити на коефіцієнт 2. Отриману цифру потрібно помножити на 15. В результаті ви отримаєте обов'язковий відсоток платежу.

Помножимо цей відсоток на сукупний сімейний дохід, отримаємо суму обов'язкового платежу — тобто те, скільки сім'я повинна сплачувати за комунальні послуги щомісяця. Якщо родина платить більше цієї суми, значить вона має право на субсидію.

Розберемося на прикладі. Сім'я складається з трьох осіб — чоловіка, дружини й дитини. Сукупний місячний дохід складається з зарплати чоловіка 10 000 грн, допомоги на дитину 860 грн і становить 10 860 грн. Подружжя з дитиною живуть в однокімнатній квартирі й платять за комунальні послуги 2000 Грн.

За наведеною вище формулою визначаємо: 10 860 ділимо на кількість членів сім'ї, суму ділимо на прожитковий мінімум, потім на коефіцієнт 2 і множимо на 15. Виходить 15,27%. Помноживши на сукупний дохід сім'ї, отримуємо 1 659 грн — саме стільки сім'я повинна сплачувати за комунальні послуги. Через те, що вартість ЖКП становить 2000 грн, - держава повинна надати субсидію в розмірі 342 грн.

Хто має право на пільгу?

Пільгові категорії громадян України затверджені законодавчо. Правила надання пільг регламентуються законами та статтями Кодексу цивільного захисту. Визначено такі категорії пільговиків, які можуть скористатися правом на знижку,%:

- люди, які отримали інвалідність на війні (100);
- люди з особливими трудовими заслугами (100);
- учасники бойових дій (75);
- жертви нацистських переслідувань (від 50 до 100);
- учасники війни (знижка 50);
- члени сімей загиблих ветеранів війни (50);
- ліквідатори аварії на Чорнобильській АЕС (50);
- діти війни (25).

Як випливає з постанови Кабміну №389 від 4 червня 2015 року, одержувачами пільг можуть бути лише ті українці, величина доходу яких дає право на податкову соціальну пільгу, - 2470 грн у 2018 році.

Що вигідніше: субсидія або пільга?

При виборі оптимальної соціальної допомоги слід враховувати, що ситуація залежить від багатьох складових. По-перше, пільга нараховується конкретній людині, а субсидія — на сім'ю. Тобто, якщо у квартирі проживають чотири людини і тільки один з них — пільговик, то знижка нараховується лише на четверту частину суми у платіжці. Якщо рівень доходу в родині невисокий, краще скористатися субсидією.

По-друге, субсидія надається на соціальні нормативи, - 48,8 кв. м на людину, а пільга — з 31,5 кв.м. Звідси випливає, що субсидією вигідніше користуватися в період опалювального сезону.

  • Україна, м.Маріуполь,
    вулиця Грецька, 33
  • +38 (0629) 48 48 00
    +38 (067) 400 10 20
  • office@mdl-mariupol.com.ua
    Написати нам